Jak zadbać o ergonomie podczas grania w gry?

Ergonomia – słowo klucz przy spędzaniu długich godzin przed komputerem. Gracze muszą zrozumieć znaczenie tego słowa, ponieważ jest ono kluczowe dla zapewnienia komfortu i dobrego samopoczucia, a tym samym zwiększenia wydajności podczas zawodów.  Biorąc to pod uwagę, dzielimy się kilkoma wskazówkami, aby Twoje ciało było jak najmniej obciążone, a mięśnie mogły pracować z najlepszą wydajnością, aby wygrać grę dzięki dobrej ergonomii.

Postawa jest kluczowa

Są gracze, którzy mają zły nawyk podkładania jednej nogi pod pośladek podczas siadania do gry. Inne złe pozycje to siedzenie na krzyż lub po turecku na krześle. Możesz czuć się wtedy komfortowo, ale może to prowadzić do poważnych problemów dla twoich bioder, a nawet bólu w nodze, dolnej części pleców.

Bardzo ważne jest równomierne podparcie bioder, tak aby ciężar rozłożył się na kulszach, dzięki czemu unikniemy przeciążenia którejś ze stron pleców. Natomiast jeśli chodzi o plecy, to musimy również zadbać o pozycję, szukając lekkiego odchylenia do tyłu (między 90º a 100º). W ten sposób plecy lepiej rozkładają ciężar i uniak się nacisku na dyski. Sztuczką stosowaną przez niektórych graczy jest umieszczenie poduszki na lędźwiowej części pleców, aby utrzymać krzywiznę pleców.

Lokalizacja i odległość od monitora

Jeśli chodzi o ergonomię, ważne jest, aby upewnić się, że ograniczasz ruchy szyi podczas patrzenia na monitor, więc umieszczenie monitora jest kluczowe. Twoje oczy powinny być nieco powyżej i wyrównane z górną częścią monitora. Dodatkowo monitor powinien być odchylony lekko do tyłu.

Nasze oczy są tym, co kieruje ruchem naszej szyi, więc ustawiając monitor w ten sposób zapobiegamy konieczności poruszania szyją, aby spojrzeć w górę. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na odległość od monitora.  Wszystkie oczy są inne, więc nie ma absolutnej reguły. Zaleca się jednak, aby jako punkt wyjścia wybrać długość ramienia plus długość dłoni, a następnie można ją zmodyfikować do swoich upodobań.

Jak podeprzeć ramiona?

Ramiona powinny być podparte od łokcia lub przynajmniej do połowy ramienia. Kluczem do ergonomii jest to, żeby twoje ramiona były rozluźnione, tzn. aby nie były są napięte ani podniesione.

Akcesoria

Urządzenia peryferyjne są naszymi głównymi narzędziami, jeśli chodzi o grę, dlatego powinny stanowić centralny element dyskusji o ergonomii w świecie gier. Wielu graczy staje się wyczerpanych podczas długich sesji rozgrywek. Zmęczenie może być spowodowane wieloma czynnikami, ale na ogół wynika z tego, że organizacja przestrzeni gry nie jest optymalna dla dobrego samopoczucia gracza. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyposażeniu stanowiska dla gracza.