iPhone 13 vs iPhone 13 Pro – który model wybrać?

iPhone 13 to najnowszy model smartfona od Apple, który charakteryzuje nie tylko wysoka wydajność, ale również ogromne możliwości. W sprzedaży dostępna jest również wersja 13 Pro, czyli sprzęt przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Który model wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

iPhone 13 vs iPhone 13 Pro – wymiary i wygląd zewnętrzny

Porównanie standardowej wersji iPhone’a 13 oraz modelu Pro warto rozpocząć od wymiarów urządzeń. Od razu można jednak zauważyć, że zarówno iPhone 13, jak i iPhone 13 Pro to telefony, które pod względem wielkości są identyczne, ponieważ w obu przypadkach wysokość wynosi 146,7 mm, szerokość 71,5 mm, a grubość 7,65 mm. Różni się jednak ich waga, ponieważ iPhone 13 Pro jest o 30 gramów cięższy od standardowego iPhone’a 13. Warto również zauważyć, że iPhone 13 znacząco zmienił się względem swojego poprzednika z serii 12, którym był iPhone Mini. Apple 13 jest bowiem nieco grubszy od swojego poprzednika, chociaż warto zauważyć, że nie jest to drastyczna zmiana. Podkreślić należy również, że wykonana ze szkła oraz aluminium obudowa dostępna jest w 5 wersjach kolorystycznych. Jak na tym tle wygląda iPhone 13 Pro? Otóż wersje kolorystyczne są w tym przypadku nieco inne niż przy modelu standardowym, a istotną różnicą są również materiały, z których został wykonany telefon. W przypadku wersji 13 Pro użyto bowiem teksturowego szkła oraz stali nierdzewnej (tył obudowy), co pozwala zauważyć, że jest to model z wyższej półki.

iPhone 13 i iPhone 13 Pro – możliwości

Jak już wspomniano zarówno iPhone 13, jak i iPhone 13 Pro to smartfony o bardzo dużych możliwościach. W obu przypadkach gwarantuje je wysokowydajny i nowoczesny procesor Apple A15 Bionic, który w wersji standardowej posiada cztery rdzenie, a w wersji Pro aż pięć rdzeni. Najpopularniejszym modelem jest iPhone 13 128GB, a pojemność ta jest dostępna również w wersji Pro. Oczywiście warto zwrócić uwagę na fakt, iż iPhone 13 Pro 128GB posiada bardziej wytrzymałą baterię, co przekłada się na znacznie dłuższy czas użytkowania. Zaletą w jego przypadku jest również nowoczesny 3 obiektywowy aparat z czujnikiem LiDAR.

Co wybrać: iPhone 13 czy iPhone 13 Pro?

Jak już wspomniano Apple iPhone 13 Pro posiada przewagę nad standardową wersją zarówno pod względem procesora, aparatu, czy materiałów wykorzystanych do jego budowy. W rezultacie zdecydowanie wyższa jest również jego cena, a różnica sięga w tym przypadku około tysiąca złotych. Wybór którego modelu będzie zatem lepszy? Wszystko zależy w tym przypadku od potrzeb danej osoby, ponieważ model 13 Pro to wersja dla profesjonalistów, którym zależy na najwyższej wydajności. Zaletą jest w tym przypadku również fakt, że telefon można wziąć na raty, a o popularności tego rozwiązania świadczy popularność wyszukiwania w Internecie hasła: iPhone 13 Pro raty 0. W przypadku standardowych użytkowników dobrym wyborem może być natomiast iPhone 13 w podstawowej wersji, który również oferuje duże możliwości, a jednocześnie jest znacznie tańszy. W przypadku codziennego użytkowania iPhone’a różnica w cenie może być decydująca, ponieważ standardowa wersja w niczym nie odbiega pod tym względem od modelu Pro. Podkreślić należy również  fakt, że w obu przypadkach w zestawie nie ma dedykowanej ładowarki. Jej zakup jest zatem dodatkowym kosztem, z którym należy się liczyć chcąc korzystać z iPhone’a 13 lub 13 Pro.

Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno iPhone 13, jak i model 13 Pro to smartfony o naprawdę dużych możliwościach. Wybór konkretnego rozwiązania powinny determinować indywidualne potrzeby użytkownika oraz sposób użytkowania telefonu.