Elden Ring, 10 bezspoilerowych wskazówek, które pomogą w rozgrywce

Gracze długo i niecierpliwie czekali na nową produkcję FromSoftware. Teraz przyszedł czas na poznanie Elden Ring, które ma szansą zdobyć tytuł gry roku 2022. O czym warto wiedzieć rozpoczynając przygodę w Świecie Pomiędzy?

Błędny wybór klasy postaci

Nie znając gry i jej realiów ciężko jest czasem wybrać klasę postaci na podstawie samych jej opisów. Na szczęście niektóre klasy postaci w Elden Ring nie różnią się od siebie drastycznie. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić klasę za pomocą rozdysponowanych punktów umiejętności.

Ograniczenie walk

Elden Ring charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem trudności, a każda walka okupiona będzie pewnymi stratami. Czasem lepiej jest ominąć wrogów, niż stawić im czoła. Drogocenne mikstury mogą bardziej przydać się w innym miejscu.

To samo dotyczy postaci neutralnych. Rzadko opłaca się ich atakować, a to głównie ze względu na fakt, że w dalszej części rozgrywki mogą mieć ciekawe zadania do wykonania. Czy warto poświęcać nagrodę dla kilku dodatkowych punktów doświadczenia?

Korzystanie z pomocy wierzchowca

Większość gier przyzwyczaiła graczy do faktu, że wierzchowiec służy jedynie do szybszego przemieszczania się po mapie. W Elden Ring sytuacja wygląda nieco inaczej. Chociaż rzeczywiście ułatwia wędrówkę i posiada podwójny skok pomagający dostać się w pozornie niedostępne miejsca, to jest niezwykle użyteczny podczas niektórych walk. Jest to szczególnie odczuwane w przypadku wybranych bossów oraz grup przeciwników.

Dbanie o statystyki postaci

Chociaż zmiana klasy postaci nie jest problemem, to o statystyki warto lepiej się zatroszczyć. Gra gwarantuje wysoki poziom trudności, a punkty pancerza czy obrażeń mają ogromne znaczenie. W przypadku wątpliwości co do dalszego rozwoju postaci zawsze warto wspomóc się internetowymi poradnikami. Lepsze to niż zepsucie sobie rozgrywki.

Spokojna eksploracja

Elden Ring gwarantuje ogromny otwarty świat i niezliczone wydarzenia dynamiczne. Wszędzie można natknąć się na znajdźki i ciekawostki, przez co warto zwiedzać mapę i poświęcić na to dłuższy okres czasu. Dodatkowo spokojne poszukiwania skarbów oraz podziwianie widoków znacząco poprawi wrażenia płynące z gry.

Korzystanie ze wszystkich możliwości

Znalezionych czy zakupionych przedmiotów nie warto zbyt długo nosić ze sobą i zostawiać „na czarną godzinę”. Zamiast utrudniać sobie rozgrywkę dobrze jest używać wzmocnień broni czy popiołów przywołujących sojuszników. Jeśli ich zapas się skończy zawsze można wyruszyć na poszukiwania kolejnych lub kupić je u handlarza.

Odkrywanie fabuły gry

Elden Ring zachwyca niezwykłym klimatem i wciąga do fascynującego Świata Pomiędzy. Chcąc poznać fabułę gry warto mieć na uwadze, że studio FromSoftware niespecjalnie w tym pomaga. Nie ma tutaj jasno nakreślonej historii. Gracz sam musi znaleźć elementy układanki i złożyć je w całość. Występują one w postaci znajdywanych dokumentów czy nawet w opisach przedmiotów użytkowych.

Korzystanie z wiadomości od graczy

W Elden Ring działa system notatek graczy. W niektórych miejscach można natknąć się na informacje od innych osób, które grają w Elden Ring i już były w danej lokacji. Jest to interesujący sposób komunikowania się w grze single player. Do znalezionych notatek należy jednak podchodzić z pewną dozą ostrożności. Czasem poinformują one o ukrytym skarbie i pomogą do niego dojść, a innym razem wprowadzą prosto w pułapkę lub zachęcą do podjęcia tragicznych decyzji.

Prowadzenie dziennika zdarzeń

W Elden Ring nie ma dziennika zdarzeń, a otrzymane questy nigdzie nie są zapisywane. Drastycznie podkręca to klimat gry, ale tez zwiększa poziom trudności. W trakcie rozgrywki warto mieć pod ręką kartkę i długopis, aby zapisywać niezbędne informacje. W końcu kto zdoła zapamiętać co i komu miał przynieść 5 godzin temu? Tym bardziej, że świat jest naprawdę ogromny i pełen życia.

Przerwy od gry

Im dłuższy czas przy komputerze, tym mniejsza efektywność gracza. Jeśli nie udaje się przejść jakiegoś etapu rozgrywki, chociażby walki z wymagającym bossem, warto zrobić sobie przynajmniej pół godziny przerwy. Po odpoczynku zawsze będzie łatwiej.